Biography Chronology Home Search Speeches/Statements

1993 - PMQT Written Answers 7th December 1993

Below is the text of the written answers relating to Prime Minister's Question Time from 7th December 1993.


PRIME MINISTER:

Visits

Mr. Mullin : To ask the Prime Minister if he will list the official visits by himself and his predecessor to (a) Saudi Arabia, (b) Malaysia and (c) Singapore since June 1987; and which such visits included party political activities in addition to official duties.

The Prime Minister : Official visits were made to Saudi Arabia in January 1991, March 1991 and January 1993; to Malaysia in August 1988, October 1989 (for CHOGM) and September 1993; and to Singapore in August 1988. The official visits made by my right hon. and noble Friend were a matter for her. Since November 1990 each of my visits to the countries concerned have been entirely for official purposes.


No. 10 Downing Street

Mr. Beith : To ask the Prime Minister, pursuant to his answer of 30 November, Official Report, column 419, which charitable or other non- official organisations or groups have been notified that they may organise events at No. 10 Downing street under the financial arrangements described in his answer.

The Prime Minister : I have nothing to add to the reply that I gave to the hon. Member for Sunderland, South (Mr. Mullin) on 30 November 1993 at columns 418-19.


Ministers (Severance Pay)

Mr. Matthew Taylor : To ask the Prime Minister, if he will list those who have resigned, retired or been dismissed from ministerial office in the past 10 years and the severance pay in (i) cash and (ii) current prices paid to each one.

The Prime Minister : As the Financial Secretary explained on 28 October in his reply to a question from the hon. Member for Nottingham, North (Mr. Allen), the Parliamentary Pensions Act 1984 introduced severance payments for Ministers and other paid office holders in the House of Lords, subject to the conditions set out in the Act. The Ministerial and Other Pensions and Salaries Act 1991 extended the provision to Commons Ministers and other paid office holders in neither House.

Although no composite list is kept, we have identified from our records the following occasions on which severance payments have been authorised since 31 July 1984. In each case the severance payment would have been equal to three months of the relevant ministerial salary, as provided for by the Act.

Severance Payments

Date and ministerial post

11 September 1984

Minister of State for the Environment

26 March 1985

Parliamentary Under-Secretary of State, Environment

3 September 1985

Chancellor of the Duchy of Lancaster

11 September 1986

Minister of State, Environment

Minister of State, Scottish Office

15 June 1987

Minister of State, Foreign Office

Parliamentary Under-Secretary of State, Trade and Industry

23 July 1989

Secretary of State, Trade and Industry

Minister of State, Foreign and Commonwealth Office

24 July 1989

Parliamentary Under-Secretary of State, Energy

25 July 1989

Lord in Waiting

26 July 1989

Parliamentary Under-Secretary of State, Northern Ireland Office

22 July 1990

Minister of State, Industry

6 September 1990

Minister of State, Scottish Office

3 December 1990

Parliamentary Under-Secretary of State, Northern Ireland Office

22 May 1991

Chief Whip, House of Lords

31 December 1991

Deputy Chief Whip, House of Lords

11 April 1992

Secretary of State, Defence

Secretary of State, Home Office

Secretary of State, Northern Ireland Office

Lord Privy Seal and Leader of the House of Lords

14 April 1992

Minister of State, Defence

Parliamentary Under-Secretary of State, Education and Science Parliamentary Under-Secretary of State, Education and Science Parliamentary Under- Secretary of State, Energy

Minister of State, Environment

Parliamentary Under-Secretary of State, Health

Minister of State, Home Office

Minister of State, Northern Ireland Office

Minister for the Arts

Parliamentary Under-Secretary of State, Trade and Industry

14 April 1992

Parliamentary Under-Secretary of State, Transport

Minister of State, Transport

Financial Secretary to the Treasury

Economic Secretary to the Treasury

Parliamentary Under-Secretary of State, Welsh Office

27 April 1992

Minister of State, Northern Ireland Office

5 May 1992

Chairman of Committees, House of Lords

Principal Deputy Chairman of Committees, House of Lords Deputy Speaker, House of Commons

25 September 1992

Secretary of State, National Heritage

11 December 1992

Parliamentary Under-Secretary of State, Education

26 May 1993

Chancellor of the Exchequer

27 May 1993

Minister of State, Defence

Parliamentary Under-Secretary of State, Trade and Industry Parliamentary Under-Secretary of State, Office of Public Service and Science

Parliamentary Under-Secretary of State, Transport

6 June 1993

Minister of State, FCO

24 June 1993

Minister of State, Northern Ireland Office

16 September 1993

Chief Whip, House of Lords